HIKMICRO HABROK-PRO HX60LS4K 50HZ Multispectral Binoculars
Pairs well with
In stock! Ships within 1-2 business days.
90-day risk-free trial
2-Year Warranty
Product Details
HIKMICRO HABROK Pro HX60LS multi-spectrum binocular is equipped with an 15mK NETD, 1280 × 1024 50Hz
thermal detector @60 mm thermal lens and an advanced 4K digital detector with 60 mm lens, ensuring smooth
applied mainly in forest & field hunting, birding, animal searching, rescuing and marine scenario.
Key Feature
● 1280 × 1024 resolution @12 μm 50 Hz thermal detector
● High sensitivity thermal module NETD < 15 mK (@25°C, F# = 1.0)
● 60mm, F1.0 lens with thermal detection range up to 3100 m
● 3840 × 2160 4K ultra high-resolution, 60 mm, F2.2 digital camera
● 1920 × 1080 resolution 0.49-inch OLED display
● Replaceable 850 nm IR emitter and 1000 m Laser Rangefinder
● 5.5 h+ continuous operation time with replaceable battery pack
● 1050 g lightweight, with a compact and ergonomic design
◼ Specification
Thermal Module
Image Sensor VOx Uncooled Focal Plane Arrays
Max. Resolution 1280 × 1024
Frame Rate 50 Hz
Pixel Interval 12 μm
Response Waveband 8 μm to 14 μm
NETD Less than 15 mK (@25°C),F#=1.0
Lens (Focal Length) 60 mm, F1.0
Focus Mode Focus Ring
Detection Range 3100 m
Min. Focusing Distance 3 m
Magnification 2.6x to 20.0x (7.7x)
Field of View(H × V), Degrees
/ m @100m
14.6° × 8.8°/25.6m × 15.4m
Optical Module
Image Sensor 1/1.8'' Progressive Scan CMOS
Max. Resolution 3840 × 2160
Focal Length 60 mm, F2.2
Min. Working Distance 3 m
Focus Mode Focus Ring
Magnification 5.5x to 22.0x(4x)
Field of View (H × V),
Degrees/m @100 m
7.3°× 4.1°/12.6m × 7.2m
Smart IR Yes
IR Illuminator Wavelength 850 nm
Viewing Range at Night 400 m
Replaceable IR Illuminator Yes
Image Display
Display 0.49 inch, OLED, 1920 × 1080
Palettes
Thermal: Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion, Red Monochrome, Green
Monochrome; Optical: Day, Night, Green, Yellow, Auto
Exit Pupil 8 mm
Eye Relief 15 mm
Diopter (Range) -5D to +3D
Brightness Adjustment Yes
Tone Adjustment Cold, warm
Contrast Adjustment Yes
FFC (Flat Field Correction)
Mode
Auto, Manual, External Correction
Zoom Pro No
Image Pro 3.0 Yes
Sync Pro Yes
System
Record Video Yes
Capture Snapshot Yes
Audio Recording Yes
Storage Built-in EMMC (64 GB)
PIP Yes
Hotspot Yes
Hot Track Yes
Digital Magnetic Compass Yes
GPS Yes
Local Album Yes
Standby Mode Yes
Power Supply
Battery Type Replaceable and Rechargeable Li-ion Battery Pack
Battery Operating Time 5.5 h(25 °C, with hotspot off, LRF on)
Type-C Power Supply
5 V/9 V DC, 3 A
Support External Power Supply, Support Direct Charging
General
Dimension 152.8 mm × 81.95 mm × 231.5 mm (6.0" × 3.2" × 9.1")
Working Temperature -30℃ to +55℃
Weight 1050 g with battery pack
Protection Level IP67
Interpupillary Adjustment
Range
60 mm to 74 mm